Potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby se Vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Jsem začátečník, učím se šít a chci si koupit látku. E-shopy jsou plné krásných vzorů a materiálů a ne každý je samozřejmě vhodný na všechno. Jenže kdo se v tom má vyznat?
Tady je malý průvodce alespoň základní terminologií, který Vám pomůže se v látkách zorientovat.
U textilních materiálů rozlišujeme dva základní faktory:
1. Způsob zpracování
Tkanina
– např. plátno, popelín, satén, taft, kepr, denim, brokát, manšestr, damašek, flanel, piké, tyl, žakár
Tkanina se vyrábí na tkacích strojích, kde se osnovními nitěmi provléká nit útková a vzniká tak mřížka. Pomocí zvolených nití, jejich tloušťky, počtu či rozmístění vznikají různé typy vazeb, např. kepr, popelín apod.
Tkaniny z podstaty věci nejsou pružné.
Jistou míru pružnosti mohou získat pouze v případě, že je při tkaní přidáno elastické vlákno. Setkat se tak můžete i s pružným saténem nebo popelínem.
Obecně použijete tkaniny na oděvní i dekorační účely. U oděvů musíte počítat s tím, že tkaniny nepruží, takže tričko ani legíny z nich neušijete. Naopak můžete ušít sukni, kalhoty, halenku, košili nebo třeba sako.
Pletenina
– např. úplet, teplákovina, French Terry, svetrovina, plavkovina, ponte roma, náplet
Pletenina se vyrábí na pletacích strojích a vzniká vzájemným proplétáním jednotlivých oček. Jde o stejný princip jako u ručního pletení na jehlicích.
Díky tomuto způsobu výroby je pletenina pružná sama o sobě. Pleteniny navíc často obsahují přidaná elastická vlákna, čímž získávají ještě větší pružnost a vyšší životnost.
Pleteniny použijete nejčastěji na šití oděvů – trička, legíny, mikiny, šaty, teplákovky, dětská bodýčka, čepice, sportovní saka a kabátky, kardigany apod.
Netkaná textilie
– např. výztuhy, zateplovací vložky
Sem patří všechno ostatní, co není tkané, pletené, všívané apod. Netkané textilie se používají ve všech možných odvětvích od stavebnictví, zdravotnictví, gastronomie, čalounictví až po domácnosti.
Patří sem vlizelíny, ronofixy, sakony, vatelíny, rouna apod.
2. Materiálové složení
Přírodní materiály
– např. bavlna, len, konopí, bambus, hedvábí, vlna
Přírodní textilní vlákna jsou rostlinného, živočišného nebo nerostného původu.
Přírodní materiály se rády krčí a sráží, jsou o něco náročnější na údržbu, dobře ale sají vlhkost a dýchají. Obvykle se s nimi také lépe pracuje, nebývají klouzavé. Většinou bývají méně splývavé, ale dobře drží tvar.
Syntetické materiály
– např. polyester, polyamid, akryl, polyuretan
Syntetická textilní vlákna se vyrábějí uměle jako náhražka přírodních vláken.
Výhodou syntetických materiálů je, že jsou odolné, rychleschnoucí, nemačkavé, odolné vůči plísním a molům, hypoalergenní. Nevýhodou naopak může být jejich nižší savost a horší propustnost. Obecně se s nimi o něco hůře pracuje, mohou být klouzavé a více „živé“.